Нагадуємо, що квартальний звіт подається в разі наявності у неприбуткової організації співробітників (трудові відносини або за договорами ЦПХ), за ФОП, яким оплачує послуги/роботи/товари та за надану допомогу бенефіціарам.
Що ж це за звіт такий?
Згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (Наказ Мінфін № 4), затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок).
Згідно з цим Порядком, розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий розрахунок за календарний рік не подається.
Об’єднаний Податковий розрахунок має статус податкової декларації та містить:
- Головна частина складається з трьох блоків: перший містить заголовок з реквізитами та інформацією про роботодавця, другий — деталі щодо додатків та загальної статистики працівників, а третій — узагальнену інформацію про нарахований ЄСВ, поділену на три розділи.
- 6 Додатків, із яких практично всі стосуються ЄСВ. Додаток 4ДФ відноситься до звітування за ПДФО/ВЗ. Кожен додаток є необхідною складовою звіту, і не подання якогось з них еквівалентно не поданню самого звіту (з винятком випадку, коли відсутня інформація для звітування за даним додатком).
Найбільш уживаними додатками податкового розрахунку є:
- Додаток 1. Відомості про нарахування зарплати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам.
- Додаток 4 (4ДФ). Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого ПДФО та військового збору.
- Додаток 5. Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби.
Кого маємо не забути показати у звіті? Особливості НПО.
- Ми маємо звітувати за бенефіціарів – фізичних осіб, яким надаємо благодійну допомогу в Додатку 4ДФ.
Податкова служба настійно вимагає, щоб звітність була подана для всіх осіб, які отримували будь-які фінансові платежі або майно/послуги, що можна оцінити у грошовому еквіваленті. Сюди включається будь-яка благодійна/гуманітарна допомога, яка була роздана/надана особисто/індивідуально/персонально фізичним особам у формі грошових коштів або майна/послуг, що можуть бути оцінені у грошовому еквіваленті. Ці виплати, як правило, не оподатковуються, але ви маєте включити їх до звітності.
У звітності дані операції з передачі/роздачі гуманітарної/благодійної допомоги, яку отримував бенефіціар вказуємо за кодами: «143» — Кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, «169» — Благодійна, у тому числі гуманітарна, допомога, «187» — Благодійна допомога, виплачена (надана) благодійниками, «205» — Сума благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, учасникам бойових дій та/ або фізичним осам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії. Детальну інформацію, який код під яку допомогу вказувати перевіряйте в довіднику ознак доходів.
- Ми маємо звітувати за ФОП, яким оплачуємо послуги/роботи/товари (в Додатку 4ДФ)
Загальним вимогам податкової служби відповідає те, що вам потрібно подавати звітність за будь-які суми коштів, які ви сплачуєте фізичним особам-підприємцям (ФОПам). У звітності вказується ФОП за кодом доходу 157 і короткою назвою: «Дохід, виплачений самозайнятій особі». Так, неприбуткова організація не виступає податковим агентом для підприємця, але виникаючі з ними відносини ми включаємо у звітність.
- В Додатку 1 ми обов’язково вказуємо штатних працівників з якими у нас встановлені трудові відносини, а також працівників/співробітників за Договорами ЦПХ. А також в Додатку 5 не забуваємо вказувати період перебування в трудових відносинах, початок трудових відносин і їх закінчення.
Докладно про порядок заповнення можна дізнатись в Наказі Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 02 березня 2023 року № 113).
Відповідальність за неподання квартального звіту.
Об’єднаний податковий розрахунок з ЄСВ та ПДФО/ВЗ має статус податкового звіту, і на неї поширюються стандартні штрафні санкції. Наприклад, за невчасне подання цього звіту штраф становить 1020 грн, а при повторному порушенні протягом року вже 2040 грн (згідно з пунктом 119.1 Податкового кодексу). Проте, у разі воєнного стану і неможливості платника податків вчасно подати звітність, ці штрафи не застосовуються (відповідно до підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу). Тому можливе лише накладення адміністративних штрафів на посадових осіб у розмірах від 34 до 51 грн, а при повторному порушенні протягом року — від 51 до 85 грн (згідно зі статтею 1634 Кодексу про адміністративні правопорушення, яка стосується звітності з ПДФО).