Неприбуткові організації часто стикаються з ситуацією, коли мають організувати захід на виконання проєктних цілей, де мають сплатити за проживання та харчування учасників заходу, але як же бути з оподаткуванням?

Згідно з підпунктом 165.1.42 Податкового кодексу України, суми коштів, надані благодійними організаціями, громадськими об’єднаннями, що включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а також всеукраїнськими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю та їх спілками, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Це стосується коштів, які надаються учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з’їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, які організовуються цими організаціями, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів і назад.

Ці витрати не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, якщо вони відповідають нормам відшкодування витрат на відрядження, встановленим для державних службовців та працівників підприємств, установ і організацій, що повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів.

Водночас, відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді:

  • суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат чи втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розд. ІV ПКУ (пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ);
  • вартості харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств (абз. 1 пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ).

Додатково до винятків, передбачених пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ, не вважаються додатковим благом платника податку отримані кошти, вартість послуг, проживання, проїзду, харчування, спортивного одягу, аксесуарів, взуття та інвентарю, колясок для осіб з інвалідністю, а також інших доходів, наданих учасникам спортивних (крім професійного спорту) і фізкультурно-оздоровчих заходів, що фінансуються з бюджету або неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових організацій (абз. 2 пп. «б» пп. 164.2.17 ПКУ).

Також не вважається додатковим благом учасників-фізичних осіб заходу сплачена ГО вартість проїзду, проживання, харчування, якщо це передбачено умовами договору.

При цьому, ця норма не вказує, що доходи у вигляді проживання, проїзду, харчування не оподатковуються ПДФО. Вона лише зазначає, що такі доходи не є додатковим благом. Звільнення деяких доходів від оподаткування передбачене іншою нормою, а саме пп. 165.1.42 ПКУ.

Враховуючи вищезазначене, підсумуємо, що не оподатковуються суми коштів, наданих фізичним особам — учасникам конгресів, симпозіумів, зборів, конференцій, пленумів, з’їздів, фестивалів, виставок, концертів, реабілітаційних заходів, фізкультурно-спортивних заходів, конкурсів, тренінгів та семінарів, як компенсація витрат на проживання, харчування та проїзд до місця проведення заходів та у зворотному напрямку, за умови виконання наступних вимог:

  • Надання коштів здійснюється благодійними та громадськими організаціями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, всеукраїнськими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю та їх спілками, які проводять відповідні заходи.
  • Кошти на зазначені потреби надаються в межах норм відшкодування витрат на відрядження, встановлених для державних службовців, тобто відповідно до Постанови № 98 (пп. 165.1.42 ПКУ).

Таким чином, громадські організації, які проводять певні заходи, мають право не утримувати ПДФО та військовий збір з суми проїзду, харчування та проживання учасників-фізичних осіб у межах суми добових на відрядження. У разі перевищення цієї суми, необхідно утримати ПДФО та військовий збір без застосування натурального коефіцієнту, оскільки це не буде додатковим благом у розумінні пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ.

02064, м. Київ,

просп. Червоної калини,

89Б, офіс 19

Україна

info@vchennya.org.ua

+38 063 408 79 35

© 2024 ГО “ВЧЕННЯ”