Призначення платежу на благодійну допомогу. Що писати?

Благодійний фонд (далі – БФ) здійснює діяльність, пов’язану з наданням благодійної допомоги діткам, які хворіють на рак, мають ДЦП та інші хвороби.

У рамках своєї діяльності БФ здійснює різноманітні заходи для привернення фінансування та підтримки благодійної ініціативи, включаючи використання таких платіжних систем, як LiqPay, проведення «фандрейзингових кампаній» та інше.

Проте призначення платежів, які надходять на рахунок БФ від благодійників, може не містити термінів «благодійний внесок» чи «благодійне пожертвування», а навпаки, містити згадки про переказ через платіжну систему або використовувати нестандартні формулювання, такі як «на діток» або «на лікування Оленки». Проте ці перекази все одно мають благодійне призначення.

БФ запитує, чи не буде це порушенням законодавства, внаслідок чого БФ можуть виключити із складу неприбуткових організацій?

Чинне законодавство не встановлює конкретне формулювання, яке має бути використане в платіжних інструкціях для отримання благодійних пожертв. У нормативних документах, що цитуються ДПСУ, йдеться про використання отриманих доходів для фінансування різних видатків, пов’язаних з діяльністю організації, реалізації її мети, включаючи зазначення цілей та сфери благодійної діяльності у статуті та визначення джерел активів (доходів).

В пункті 41 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 року №163, вказано, що платник повинен заповнювати реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції так, щоб забезпечити отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Надавач платіжних послуг платника перевіряє відповідність заповнення цього реквізиту вимогам, викладеним у цьому пункті, лише за зовнішніми ознаками.

У випадку отримання платежів з найменуванням «на діток» або «на лікування Оленки», зрозуміло, що це благодійна допомога, навіть якщо вони не містять виразів «благодійна допомога». Оскільки ключовим є не формальність, а суть операції, яка для даного випадку не обумовлена конкретними вимогами.

Водночас отримані кошти мають бути використані за призначенням. Початок форми

Проте, якщо з призначення платежу неможливо визначити конкретний проект чи напрямок, на який перерахована така пожертва, ми вважаємо, що можна використати її на розсуд благодійної організації, але обов’язково в межах її статутної діяльності для уникнення втрати неприбуткового статусу!

02064, м. Київ,

просп. Червоної калини,

89Б, офіс 19

Україна

info@vchennya.org.ua

+38 063 408 79 35

© 2024 ГО “ВЧЕННЯ”